A hétköznapi ember számára még többnyire ismeretlen fogalom, de gyógytornászok és masszőrök körében már egyre elterjedtebb a flossing, mint terápiás eszköz/módszer. Mint annyi minden mást is, ezt is sportolókon használták először, később terjedt el a rehabilitációban. Na de nézzük miről is van szó, mi is az a flossing?
Röviden, tömören: A flossing egy latex gumiszalaggal végzett kompressziós terápia. Az eszköz neve a floss.
Rendkívül hatékony lehet:
- izompanaszoknál (letapadás, összetapadás),
- ízületi fájdalmaknál,
- recsegő-ropogó ízületeknél,
- hegek okozta adhézió kezelésében,
- sérülések utáni rehabilitációban és
- némi korlátozással még gyulladás esetén is alkalmazható (megfelelő szalagválasztással).
A kezelés során az izmokat, csontokat, ízületi tokokat kívül-belül átszövő kollagén tartalmú kötőszövetre hatunk (fascia), így ha röviden kéne megfogalmazni, a flossing egy fasciamobilizálási technika.
Alkalmazása úgy történik, hogy a szalagot szorosan feltekerjük az érintett területre, és abban mozgatjuk a pácienst (aktívan vagy passzívan), majd 2 perc elteltével gyorsan levesszük a szalagot. Ezt követően szalag nélkül is elvégeztetjük ugyanazokat a gyakorlatokat. Majd ebből jön még 2 kör. A 2 perc nem véletlenszerűen lett meghatározva, ugyanis a szalag szorítása alatt a vér és kiszorul az erekből (átmeneti ischemiát okozunk), és túl sokáig fenntartva ezt a nyomást akár szövetelhalást is beindíthatnánk, ezért szükséges a fokozott óvatosság.
A flossing hatását úgy fejti ki, hogy bőr rögzítése mellett, mozgással, az alatta lévő ún. fascia superficialis egymáshoz tapadt rétegeit, illetve a mélyebb rétegek ezekhez való kóros összetapadását felszabadítjuk. Ezeket az összetapadásokat adhézióknak vagy crosslinkeknek (keresztkapcsolatok) hívjuk.
Sok esetben a mozgásszervi panaszok hátterében, ilyen adhéziók állnak, és ma már sok terápia ezeknek az oldását célozza meg. Pl ilyen eszközös terápia még a köpölyözés, vagy az ún. fasciakések használata. Manuális terápiáknál pedig ilyen az FDM (fascia disztorziós modell) vagy a hegterápia.
A flossing hatásai:
- szivacs hatás – ödéma csökkentés – az ízületben esetlegesen felhalmozódott gyulladásos izzadmányt, pangó nyirkot az erős külső nyomás kiszorítja az ízületből, a szalagot hirtelen levéve, helyére friss, tápanyagban gazdag folyadék kerül,
- fájdalomcsillapítás (azonnali) – a külső nyomás erős mechanikai inger, mely gátlóan hat a fájdalomingerre,
- fascia rétegek elcsúszása egymáson javul (letapadások, adhéziók, crosslinkek oldása) – mozgástartomány javul,
- synoviális (ízületi) folyadék termelésének serkentése – a kezelt ízület mozgása kevesebb fájdalommal jár, ropogás mértéke csökken vagy megszűnik, a mozgástartomány javul.
A floss szalagokból többféle vastagságú létezik, melyeket eltérő színekkel jelölnek a gyártók. Ezek gyártónként különbözőek lehetnek.
Az általam használt Sanctband szalagoknál a következő színek (erősségi fokozatok) kaphatóak: zöld, kék, lila és szürke.
A zöld a legvékonyabb, leggyengébb szalag, gyulladt vagy ödémás területen pl csak ezt szabad használni, és a szürke a legerősebb, ízületi panaszokra ezt használjuk. A kék és lila izompanaszokra alkalmazható, ahol biztosan nem áll fenn gyulladás.
Kezelhető területek:
Végtagok teljes hosszban, valamint a has és vele együtt a derék (fascia thoracolumbalis) a köldök magasságáig. A törzsön köldök fölé nem megyünk, mert túl nagy nyomást közvetítenénk a mellüreg felé, ami a szívnek és közvetlen környezetének nem biztos, hogy jót tenne. A nyak területe nem flossolható az ott futó létfontosságú artériák és a légcső miatt.
Ellenjavallatok:
Mint minden terápiánál, kezelésnél, itt is vannak olyan esetek, amikor nem lehet alkalmazni flossingot. Ezek a következők:
- hámsérülés, seb
- bőrfertőzés
- pergamenbőr esetén (pl. szteroid alkalmazása hosszú távon)
- terhesség esetén hason tilos
- csecsemőkön tilos
- latex érzékenység
- törés helyén tilos (de alatta, fölötte lehet)
- áttétes tumoros betegeken
- kezeletlen magas vérnyomás
- vérhigító szedése esetén mérlegelni kell (véraláfutások)
Ha szeretnétek kipróbálni ezt a hatékony módszert, keressetek a Szantál Stúdióban és örömmel segítek. :-)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.